Robot Odası ve Demirbaşlar
Sezon boyunca kullanacağınız bir takım odanızın olması işleri kolaylaştıracaktır. Elektrikli el aletleri ve makine kullanıma uygun, sezon sonunda robotu çıkarabilmeniz için büyük kapısı olan ve robotu taşımanızın kolay olması için merdiven olmayan bir oda size uygun olacaktır. Burada yazılanlar tavsiye niteliğindedir. Elinizdeki imkanları değerlendirmeniz gerekebilir.
Robot odası üretim aşamalarının ve takım çalışmalarının daha verimli olmasını sağlamaktadır. Bazı okullarda takıma verilecek oda bulunamayabilir. Bu takımlar bölgelerindeki sanayi işletmeler ya da üniversiteler ile anlaşmalar yaparak onların alanlarını kullanabilir. Bunun ile ilgili bir kısıtlama bulunmamaktadır.
Odanın yanında robotunuzu yaparken kullanmanız gerekebilecek belli başlı aletlerin listesini aşağıda bulabilirsiniz. Bu aletler tamamen tavsiye niteliğindedir. Aletleri satın alabileceğiniz gibi sponsor bularak da temin edebilirsiniz.
Bazı takımlar bu malzemeleri tedarik edemediği için için okul dışında robot üretim çalışmaları yapabiliyor. Sürecin iyi değerlendirilmesi ve öğrenci faydası için bu malzemelerin mümkün olan kadarını temin etmenizi öneriyoruz. Elinizde takımların olması üretim ve deneme süreçlerinizin verimini arttıracaktır. Kullandığınız takımların bakımlarını yapmayı unutmayınız.
Aşağıdaki liste sadece örnek olarak verilmiştir. Yapılacak tasarıma bağlı olarak farklı malzemelere de ihtiyaç duyabilirsiniz.
  Metal, Plastik çekiç
  Portatif / Sabit Mengene
  Matkap
  Matkap uç seti (metal ve tahta için uygun uçlar)
  Hobi matkabı
  Sütun Matkap
  Dekopaj testere ve uçları (metal/ahşap)
  Çeşitli ebatlarda vida, somun, çivi
  Çalışma eldiveni
  Güvenlik Gözlüğü
  Panç (Çeşitli çaplarda)
  Tornavida seti
  Eğe (metal ve plastik için uygun)
  Hassas Cetvel
  Havya- Lehim
  Yan keski
  Pense
  İngiliz anahtarı seti
  Alyan takımı
  Cırcır seti
  Perçin Seti
  El testeresi
  Sıcak Hava Tabancası
Bu malzemelere ek olarak polikarbon, pleksi, ahşap, alüminyum profil ve levhalarda robot üretim aşamalarında ihtiyaç duyulan malzemeler arasındadır.
Tabiki tasarım, programlama v.b. çalışmalarda kullanılmak üzere robot odasnızda internet ve kullanıma açık bir yada bir kaç bilgisayar bulundurmanız faydalı olacaktır.
Last modified 2yr ago
Export as PDF
Copy link