Malzeme Kullanımı ve İş Güvenliği

Öğrencilerin robot yapımı sırasında kullanılacak malzemeleri güvenle kullanabilmeleri için sezon öncesinde ufak çalışmalar yapılmasını öneriyoruz. İş güvenliği en önem verdiğimiz kısımdır.

Eğer bölgenizde size bu malzemelerin güvenli kullanımına yardımcı olacak gönüllüler yoksa size yardımcı olmak için hazır bekleyen FIRST Robotics Competition mezunları ve takımları olduğunu unutmayın.

Unutmayın ki kullandığınız takımla sadece doğru kullanıldığında faydalı ve güvenli olacaktır. Takımların kullanımı konusunda mutlaka deneyimli ve profesyonel kimselerden yardım isteyiniz. Ve unutmayın “hiç bir şey can güvenliğinden daha önemli değildir”.

Talepleriniz doğrultusunda mezunlar ve diğer takımlar çeşitli eğitim atölyeleri düzenlemek için okulunuza gelebilirler. Bu tür paylaşımlar FIRST Robotics Competition takımları arasında sık görülür. Öğrenirken çok güzek dostluklar kuracağınıza eminiz.

Bütün bu çalışmalar içerisinde iş güvenliği öncelikli geliyor. FIRST Vakfı ‘Safety FIRST’ sloganıyla buna verdiği önemi açıklamakta. Kesici ve delici aletlerin, iş makinelerinin ve elektronik cihazların kullanımı sırasında gözlük, eldiven gibi güvenlik araçlarının kullanılması, yetişkin gözetimi, çalışma alanlarında yangın söndürücü ve ilk yardım kiti ekipmanlarının hazır bulunması bu tedbirlerden bazıları.

Hazırlık süreci boyunca bir İş Güvenliği Planı oluşturmanız ve uygulamanız hem yaralanmalara ve kazalara karşı tedbir sağlar hem de kendinizin ve çevrenizde bu konuda bilincin artmasını sağlar. Türkiye’de birden fazla takım ücretsiz İş Güvenliği ve İlk Yardım Eğitimi almakta ve hatta diğer takımların alabilmesi için çalışmalar yapmaktadır.

Turnuva sırasında da Pit Alanı içerisinde güvenlik gözlüğü kullanımı, kapalı ayakkabı giyilmesi, toplu saç gibi birçok iş güvenliği kuralı da bulunmaktadır. Kurallar ve ayrıntılı bilgi için FIRST Vakfının sitesini https://www.firstinspires.org ve https://safety.frcturkey.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Last updated